Chybí lidé. Snižte věk řidičů autobusů na 18 let, žádá asociace vládu.

Po snížení věkové hranice pro řízení autobusů z dnešních 21 na 18 let volá Česká asociace organizátorů veřejné dopravy. Ta sdružuje všechny objednavatele veřejné dopravy v České republice. Asociace nyní apeluje na vládu.

Nedostatek řidičů autobusů trápí prakticky všechny dopravce v Česku a stává se problémem také na celoevropské úrovni. Důvodem je snižující se společenská prestiž povolání a také příliš striktní podmínky pro získání potřebného řidičského oprávnění a profesní způsobilosti. Průměrný věk řidičů autobusů se neustále zvyšuje a reálně hrozí, že po odchodu starších řidičů do důchodu bude nutné začít výrazněji omezovat provoz autobusových linek.

„O tomto tématu se u nás diskutovalo už v minulosti a řeší se také v jiných evropských zemích. Například Německo nebo Švédsko umožňují řídit autobusy už od 18 let, ale pouze na linkách do 50 kilometrů. Debata se vede také na úrovni EU, ani zde však zatím není uzavřena,“ řekl mluvčí ministerstva dopravy Martin Brychta. Ke snížení věkové hranice přikročili i v Nizozemsku.

Snížení věkové hranice musí být podle ředitele společnosti ROPID (Regionální organizátor pražské integrované dopravy) Petra Tomčíka podmíněno například omezením řídit autobusy, které nebudou delší než 12 metrů, nebudou jezdit na linkách delších než 50 kilometrů nebo omezením počtu odpracovaných hodin. Pro mladé adepty by také měly být přísnější požadavky na vstupní psychotesty nebo na počáteční odborné školení.

Záměr je vytvořit obdobné podmínky, které platí u řidičů nákladních vozidel v rámci odstupňovaných kritérií a možnosti získat řidičské oprávnění již od 18 let. Tato snaha odráží aktuální iniciativu ministerstva dopravy za určitých podmínek snížit minimální věk pro získání řidičského oprávnění skupiny B.

Idnes.cz