Indexace, aneb omezení přídavků na děti zaměstnanců, kteří pracují v Rakousku.

Vláda Sebastiana Kurze ve středu splnila svůj slib a do parlamentu poslala návrh zákona, který omezuje přídavky na děti, které se vyplácejí do jiných zemí EU. Takzvaná indexace má platit od roku 2019 a týká se i řidičů.

Rakouská koalice koncem loňského roku slíbila, že si posvítí na štědré dávky mířící do zemí střední a východní Evropy. Krácení čeká i na české občany, kteří z práce v Rakousku živí rodinu žijící v Česku. To se samozřejmě týká i nemalého počtu českých řidičů zaměstnaných v Rakousku.
Češi by měli přijít o 40 procent dávek. Namísto průměrných 150 eur měsíčně na dítě obdrží jen 90 eur. Proti návrhu na krácení dávek již protestovaly Polsko a Maďarsko. Ministryně práce a sociálních věcí Jaroslava Němcová uvedla, že Česko nejprve musí analyzovat dopady a poté se k věci vyjádří.

Také Německo každoročně vyplácí stovky milionů eur dětem žijícím v jiných zemích Evropské unie, jejichž matka či otec ale pracují ve spolkové republice. Bývalý německý ministr financí Wolfgang Schäuble před rokem předložil návrh, podle kterého se měla výše přídavků na děti unijních občanů pracujících v Německu určovat podle země, ve které děti skutečně žijí. Toto řešení, které by znamenalo úsporu německému rozpočtu, ovšem narazilo na odpor Evropské komise. Nyní ale ministerstvo sociálních věcí sdělilo, že se tématem dětských přídavků posílaných do zahraničí chce věnovat i nynější kabinet staronové kancléřky Angely Merkelové. Věc budeme nadále sledovat.

Truck