Klíčové profese budou moci karanténu trávit v zaměstnání. Nejspíše včetně řidičů.

Doprava bude patřit mezi profese, na které se bude vztahovat takzvaná pracovní karanténa. Co to bude znamenat?

Lidé, kteří ve vybraných profesích pracují, jsou důležití pro chod státu. Vláda proto chce, aby za určitých podmínek mohli chodit do práce i poté, co budou mít pozitivní antigenní test na koronavirus. A to po 17. lednu, kdy začne pravidelné povinné testování zaměstnanců. Pokud by takovouto výjimku neměli, museli by pozitivní pracovníci do klasické karantény, tudíž by svému zaměstnavateli chyběli. Pracovní karanténa bude podle ministra vnitra Víta Rakušana platit pouze do chvíle, kdy bude covid potvrzen PCR testem.

Lidé, kteří budou mít pozitivní pouze antigenní test, by pak měli mít respirátor a pracovali by odděleně od ostatních. Po práci pak musí jít zaměstnanec domů, nemůže chodit na různé volnočasové aktivity. V podstatně kromě karantény doma bude pouze v práci,” popsal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Pracovní karanténa by se týkala bezpříznakových zaměstnanců ve zdravotnictví a v sociálních službách. Dále by se pak mohla týkat pracovníků v dopravě, zřejmě řidičů veřejné dopravy, pracovníků v energetice či v pohřebnictví.

Doprava, která je součástí kritické infrastruktury státu, již důsledky přicházející vlny koronavirové varianty omikron pociťuje. Trápí ji nedostatek řidičů. Místy to již vede k omezování spojů. U autobusové dopravy totiž – na rozdíl od kamionové – nelze zakázku přeprodat, nemůže ji jednoduše převzít jiná firma. Autobusoví dopravci nastavili již v minulosti zásady pro bezpečný provoz s využitím respirátorů, případně štítů a dostupné dezinfekce v autobusech. Spolu s nimi by měli mít tento režim i všichni řidiči nákladní dopravy, jejichž výpadek by ještě prohloubil poruchy v přepravních řetězcích, jichž jsme dnes z různých důvodů svědky.

Truck.