Mladí řidiči jezdí riskantně. Připravuje se řidičák na zkoušku a systém 6 bodů a dost.

Při dopravních nehodách, které zavinili mladí řidiči, zahynulo v Česku za letošních prvních osm měsíců 47 lidí a dalších 228 bylo těžce zraněno. Důvodem těchto tragických událostí byly zpravidla riskantní jízda a porušování pravidel silničního provozu.

Mladí motoristé jsou v silničním provozu rizikovou skupinou. Mají nedostatek řidičských zkušeností a často přeceňují své řidičské schopnosti.

Účinným bičem má být řidičák na zkoušku.

Přimět začínající řidiče k opatrné jízdě by měl hlavně řidičský průkaz na zkoušku, jehož zavedení ministerstvo dopravy chystá. Ministerstvo dopravy chce zavést princip, že by začínající řidič měl první dva roky po získání řidičáku za dopravní přestupky dvojnásobně bodů v rámci bodového systému. 

Místo dvanácti bodů, což je hranice pro odnětí řidičáku na jeden rok, tedy bude mladé řidiče totéž čekat, když se na jejich kontě navrší pouhých šest bodů. Stačit k tomu tedy bude jediný vážný dopravní přestupek. Například předjíždění v místech, kde je to zakázáno, nebo řízení vozidla po požití alkoholu.

Řidičský průkaz na zkoušku zařadí ministerstvo dopravy do návrhu nového bodového systému, který čeká meziresortní připomínkové řízení a pak poputuje ke schválení do vlády a parlamentu. Platit tedy zřejmě nezačne dříve než v roce 2019.

Truck.