Vzdělávání a informace

Představení projektu Co se stalo Co se chystá Z tisku Praxe a stáže Zahraniční pracovníci

Na D1 by měla přibýt místa pro odstavení kamionů v kalamitách

Na dálnici D1 by měla přibýt místa pro odstavení kamionů v případě mimořádných situací. Vzniknout by měla na části nyní uzavřených odpočívek.

Podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka by Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mělo dokončit jejich inventuru v červenci. V zimě by se podle něj na D1 mělo zvýšit nasazení údržbové techniky i informovanost řidičů, v některých úsecích možná nebudou moci kamiony předjíždět.

Uzavřených odpočívek jsou podle ministra u D1 desítky. "Budeme se snažit do roka tyto odstavné plochy využít jako stanoviště pro kamiony," uvedl. Některé z těchto odpočívek podle Kremlíka zřejmě nebude možné využít z technických důvodů, některé bude potřeba zpevnit nebo jinak upravit.

Minulou zimu byly na D1 na Vysočině problémy hlavně v opravovaném úseku měřícím skoro 14 kilometrů mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, kde stavbaři nestihli dokončit loňské práce před zimou. Při sněžení v prosinci tam byly kolony aut. Stát pak stavebním firmám vypověděl smlouvu. Aktuálně ŘSD na Vysočině opravuje tři úseky D1.

Ministr mimo jiné uvedl, že na D1 budou zabezpečené příjezdové a odjezdové trasy. "Bude zcela zjevné, kudy by měl přistupovat integrovaný záchranný systém" . Mezi zvažovanými opatřeními zmínil i zákaz předjíždění kamionů v konkrétních úsecích D1.