Vzdělávání a informace

Představení projektu Co se stalo Co se chystá Z tisku Praxe a stáže Zahraniční pracovníci

Na dálnicích až 140 km/h, za odmítnutí dýchnout až 75 tisíc Kč

Vláda tento týden schválila novelu zákona o pozemních komunikacích, která přinese řadu novinek do hodnocení řidičských přestupků. Zároveň umožní zvýšit maximální rychlost na nových dálnicích až na 140 kilometrů v hodině.

Nová úprava je podle ministerstva dopravy mírnější k méně závažným přestupkům a přísnější k těm závažnějším, kvůli kterým umírají lidé na silnicích. Za předjíždění v místech, kde je to zakázáno, bude hrozit místo deseti tisíc korun nově pokuta až 25 tisíc korun, v případě odmítnutí testu na alkohol a drogy bude možná pokuta až 75 tisíc (dnešní maximum je 50 tisíc) a odebrání řidičského průkazu až na tři roky (dnes max. dva roky). Právě možnost zakázat řízení až na tři roky je jednou z novinek v zákoně. Při způsobení dopravní nehody s následkem těžké újmy na zdraví či smrti se pokuta zdvojnásobuje až na 100 tisíc korun. Výrazně se zpřísňuje postih například i za zakázané vjetí na železniční přejezd (z pěti až na 25 tisíc korun).

Body budou nově udělovány podle závažnosti přestupků ve třech sazbách (2, 4, 6). Přísnější bude stát u takzvaných „řidičských průkazů na zkoušku“, tedy u začínajících řidičů. Do dvou let od získání prvního řidičského oprávnění budou mít řidiči možnost páchat přestupky jen k hranici šesti bodů, poté přijdou o řidičský průkaz. Důvodem je vysoká nehodovost mladších řidičů.

Novela řeší nedodržování bezpečné vzdálenosti. Novela zákona navrhuje pokutu 2500 až 10 tisíc korun za situaci, kdy při rychlosti 80 km/h má řidič menší odstup než 30 metrů. Pro řidiče nákladních vozidel budou pravidlo ještě přísnější, budou muset dodržet vzdálenost 50 metrů. Dosud mohli policisté pokutovat nedodržení vzdálenosti až v momentě, když nastala nehoda.

U menších prohřešků může policie vyřešit na místě přestupek také domluvou. V rámci připomínek se do návrhu přidala i povinnost řidiče nosit reflexní vestu při vystoupení z auta do vozovky v případě nouzového stání i v obci, nově bude v zákoně také výslovně zakázáno parkovat na chodníku. V Praze má dojít k přesunutí agendy projednávání přestupků z magistrátu na úřady městských částí, což má správní řízení urychlit.

Ministerstvo v novele navrhuje, aby bylo možné na některých dálničních úsecích zvýšit maximální povolenou rychlost na 140 km/h. Mělo by jít o nově vybudované úseky, nebo o některé modernizované.

Nyní čeká novelu zákona o silničním provozu projednání v Poslanecké sněmovně a následně v Senátu. Novela počítá s účinností k 1. lednu 2022.

Při dopravních nehodách umírá v České republice ročně přes 500 lidí a více než 2000 je těžce zraněno. S 58 usmrcenými na jeden milion obyvatel patřila ČR v loňském roce 17. příčka v evropské sedmadvacítce. V roce 2017 zemřelo na českých silnicích 502 lidí, v roce 2018 to bylo 565 osob a v loňském roce 547.

Truck.