Vzdělávání a informace

Představení projektu Co se stalo Co se chystá Z tisku Praxe a stáže Zahraniční pracovníci

Na hranicích hrozí od prosince několik kilometrů dlouhé kolony

Důvodem je skutečnost, že především malé dopravní firmy odkládají registraci do nového mýtného systému. Bez registrace a nové palubní jednotky ale nebudou moci od 1. prosince vyjet na české dálnice.

Největší dopravní komplikace se očekávají hranicích se Slovenskem, Polskem a Německem. Podle CzechToll tak na některých místech hrozí i desítky kilometrů dlouhé kolony. Dopravní komplikace se ale dají očekávat i na vnitrostátních tazích, které vedou k dálnicím a zpoplatněným silnicím.

Aktuálně je registrováno do nového mýtného systému 180 tisíc vozidel, což je přibližně 40 procent předpokladů státu.

Pro režim následného placení mýtného (až po projetí), který využívají hlavně velké firmy, je již registrováno 158 tisíc vozidel. V režimu předplaceného mýtného, který využívají zejména malí dopravci s méně než deseti vozidly, zaregistrovaly firmy pouhých 22 tisíc automobilů. To je sedm procent z plánovaného počtu.
Lepší je situace u českých dopravců. Zde se očekává registrace ještě necelých 50 tisíc automobilů. Ze zahraničí zbývá zaregistrovat vzhledem k předpokladům nejvíce náklaďáků v Polsku (80 tisíc), Rumunsku (25 tisíc), Německu (24 tisíc), Slovensku (12 tisíc) a Maďarsku (11 tisíc).

Řidičům hrozí při jízdě po zpoplatněném úseku bez nové palubní jednotky od 1. prosince 2019 v blokovém řízení pokuta 5 tisíc korun, ve správním řízení pak až 100 tisíc korun. Stejná pokuta může být uložena i samotným dopravcům.

TRJ