Nebylo schváleno: omezení víkendových jízd kamionů v ČR.

Návrh představený poslancem Stanislavem Blahou (ODS) měl za cíl citelně oslabit zákaz jízd kamionů, který platí o nedělích, státních svátcích a během letních prázdnin také v průběhu pátku a soboty. Podle pozměňovacího návrhu by na silnici mohli nově i ti řidiči kamionů, kteří v době zákazu potřebují dovézt zboží do cíle na území Česka, případně se chtějí vrátit s prázdným návěsem do svého domova v jiné zemi.

„Řidiči nákladních vozidel musí v okamžiku, kdy nastane zákaz jízdy, zastavit a pokračovat v jízdě mohou až v okamžiku, kdy zákaz jízdy skončí. Důsledkem pak je, že řidiči musí čerpat odpočinek na parkovištích nebo jiných místech vhodných k odstavení nákladních vozidel, nikoli v místě svého bydliště,“ vysvětloval důvody svého návrhu Stanislav Blaha.

Proti se postavila jak opozice, tak některé strany vládní koalice. Podle Pirátů by se Česko mělo spíše inspirovat okolními zeměmi, které mají zákazy jízd ještě přísnější než my. Mezi protiargumenty patří například reálné navýšení počtu jízd kamionů přes víkend i celkové vyšší vytížení řidičů.

Kromě ODS se návrh líbí také Sdružení automobilových dopravců ČESMAD BOHEMIA. „Tento návrh má naši podporu, neboť výrazně zjednoduší život řidičům, kteří se tak dostanou na víkend domů,“ shrnuje mluvčí sdružení Martin Felix. Dodává, že zhoršení dopravní situace o víkendech a svátcích nepředpokládá.

Skutečnost je taková, že ani dnes zákaz neplatí pro všechny. Výjimek je celá řada a pravidlo se tak netýká například přepravců, kteří vezou své zboží na nádraží a do přístavů k další cestě. Respektovat ho nemusí ani řidiči s nákladem, který se může rychle zkazit, nebo zemědělci během sezonních prací.

Podle Svazu měst a obcí současná úprava slibuje obyvatelům tranzitních obcí klid alespoň v určených časech a termínech. Toto by bylo významně narušeno.


Platný zákaz:

  • V Česku nesmějí kamiony na dálnice a silnice I. třídy v neděli a o svátcích mezi 13. a 22. hodinou.
  • Pravidlo se zpřísňuje během prázdnin. Zákaz je rozšířen i na pátek od 17 do 21 hodin a sobotu od 7 do 13 hodin.
  • Německo je přísnější. V neděli a o svátcích mají kamiony zákaz od půlnoci do 22 hodin. O prázdninách omezení platí jen v sobotu.
  • Norsko, Litva, Dánsko nebo Belgie jízdu kamionů neomezují.

1161 řidičů hlasovalo v anketě TruckJobsu. Během července se řidiči vyjadřovali k dříve diskutovanému a později neschválenému návrhu na omezení pátečních a víkendových zákazů jízd kamionů. 67,5 % řidičů by omezení zákazů přivítalo, zatímco 32,5 % řidičů by zachovalo současný stav.

ČB