Vzdělávání a informace

Představení projektu Co se stalo Co se chystá Z tisku Praxe a stáže Zahraniční pracovníci

Nehodovost kamionů: mediální štvanice versus realita

V posledních letech se na sociálních sítích objevují videa vážných přestupků řidičů kamionů, která jsou následně šířena a komentována takřka všemi zpravodajskými medii. Veřejnost tak vnímá nákladní dopravu jako zlo, se kterým se musí denně setkávat na silnicích a dálnicích. Jaká je ale realita a podíl řidičů kamionů na celkové nehodovosti a počtu usmrcených osob? Pojďte se s Truckjobsem podívat na statistiky.

V roce 2019 (rok 2020 byl velmi ovlivněn pandemií coronaviru, intenzita dopravy rapidně poklesla a čísla proto nejsou zcela vypovídající) zahynulo na českých silnicích a dálnicích 547 osob. Vinou nákladních automobilů bylo na pozemních komunikacích usmrceno 67 osob, což je 12,2%. Pokud se ovšem na nákladní automobily podíváme blíže, zjistíme, že 35 osob zahynulo vinou řidičů vozidel kategorie N1 (do 3,5 t). Na samotné kamiony tedy připadá 32 usmrcených osob (5,9%). Vinou řidičů osobních automobilů zahynulo v roce 2019 na českých silnicích 480 osob.

V roce 2019 došlo 107.572 dopravní nehodám. 5.100 nehod způsobili řidiči nákladních vozidel N1 do 3,5 tuny a 5.985 způsobili řidiči kamionů. 96.488 dopravních nehod způsobili řidiči osobních automobilů.

Generální tajemník Sdružení automobilových dopravců ČESMAD Bohemia Vojtěch Hromíř tuto situaci komentoval slovy: „Je nepochybné, že i řidiči kamionů musí zapracovat na dalším zvýšení bezpečnosti a mnozí mají své rezervy. Na druhou stranu považuji za nepřijatelné, aby média s pomocí několika excesů zachycených na kamery předkládala veřejnosti neobjektivní obraz silniční nákladní dopravy. Hází do jednoho pytle ony výtečníky s drtivou většinou ukázněných řidičů kamionů a mohou tím přispět k šíření netolerance a dalšímu prohloubení nedostatku řidičů, který ohrožuje prosperitu tohoto oboru.“

Truck.