Odpovědi na dotazy týkající se zaměstnávání zahraničních řidičů

V minulém infomailu jsme Vás požádali o zasílání dotazů, týkajících se zaměstnávání zahraničních řidičů. Ačkoli se nám sešlo jen pár dotazů, velmi děkujeme všem, kteří nám své dotazy zaslali a níže Vám zasíláme slíbené odpovědi.

1. Otázky k obecné problematice zaměstnávání cizinců:

Máme možnost zaměstnat řidiče z Ukrajiny, který získal pracovní a pobytové povolení v Polsku (E.U.) Můžeme ho zaměstnat, když má již v zemi EU tato povolení?
Odpověď: V tomto případě tohoto řidiče v ČR zaměstnat nelze. Tím, že má tento řidič veškerá povolení v Polsku ho sice opravňuje pohybovat se po celé Evropské Unii, nesmí ale v jiné zemi než v Polsku pracovat. Zde bychom chtěli upozornit na různé agentury, které tyto možnosti nabízí. Je to ale nelegální a sankce jsou pak pro zaměstnavatele téměř likvidační.

Jak dlouho přibližně trvá vyřízení zaměstnanecké karty pro řidiče z Ukrajiny?
Odpověď: Ačkoli jsou mediálně vydávána prohlášení o snaze vlády systém vydávání zaměstnaneckých karet pro občany Ukrajiny zjednodušit, činí průměrná doba nutná pro vyřízení zaměstnanecké karty 5-7 měsíců. V praxi je pak pro uchazeče téměř nemožné toto povolení získat.

2. Otázky týkající se zahraničních řidičských průkazů:

Máme Ukrajinského řidiče se zaměstnaneckou kartou. Může tento řidič jezdit na svůj ukrajinský  řidičský průkaz?
Odpověď: V situaci, kdy je Ukrajinský řidič v České republice na základě vydané zaměstnanecké karty s dobou platnosti delší než 1 rok (standardně vydávané povolení) je povinností tohoto řidiče si svůj ukrajinský řidičský průkaz vyměnit za český. Toto musí učinit do 3 měsíců od data získání zaměstnanecké karty. Doporučujeme proto tuto výměnu provést ihned po příjezdu do ČR (již i v souvislosti s pravděpodobným získáním profesního průkazu)

Jak dlouho trvá výměna cizího řidičského průkazu za český?
Odpověď: Výměna cizího řidičského průkazu se řídí §116, odst. 3 zákona č. 361/2000Sb o provozu na pozemních komunikacích. Nemá-li příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností pochybnost, že se jedná o platný řidičský průkaz (Vídeň/Ženeva), má dle správního řádu 30 dnů na jeho výměnu za český řidičský průkaz.  Má-li takovou pochybnost, ověří si jeho platnost na zastupitelském úřadu státu, který tento řidičský průkaz vydal. I zde ovšem musí žadatele informovat do 30 dnů o vyhovění žádosti či nesplnění požadavků na platnost.

3. Otázky k problematice profesních průkazů:

Musí se cizinec (řidič) podrobit vstupnímu školení, aby získal profesní průkaz nebo se na něj aplikují nějaké výjimky?
Odpověď: Aby mohl cizinec vykonávat práci řidiče v České řidiče, vztahují se na něj veškeré povinnosti jako na české řidiče. To znamená, že musí mít platný průkaz profesní způsobilosti řidiče vydaný akreditovaným školícím střediskem na území Evropské Unie. Pokud tento profesní průkaz cizinec nemá, musí absolvovat vstupní školení. Zde ovšem současně platí to, že pokud tento cizinec získal řidičské oprávnění skupiny nebo podskupiny C1, C1+E, C a C+E před 10. zářím 2009 nebo  skupiny nebo podskupiny D1, D1+E, D a D+E před 10. zářím 2008, nemusí absolvovat celé 140 (280) hodinové školení zakončené zkouškou, ale postačí mu 35hodinové školení.

 

Chcete se o zaměstnávání cizinců dozvědět více? Využijte našich služeb poradenství a zavolejte nám na číslo 241 040 125

T.B.