Vzdělávání a informace

Představení projektu Co se stalo Co se chystá Z tisku Praxe a stáže Zahraniční pracovníci

Po čipech dochází i hořčík. Čína drasticky omezila jeho dodávky

Po nedostatku čipů se evropský autoprůmysl potýká s další ránou. Čína postupně omezuje dodávky hořčíku, materiálu, který se používá pro výrobu hliníkových slitin, ze kterých se běžně vyrábí konstrukce automobilů.

Očekává se, že současné zásoby hořčíku v celé Evropě budou vyčerpány během několika týdnů, nejpozději na konci listopadu 2021. To je nemilá zpráva nejen pro automobilový a letecký průmysl nebo výrobce elektrokol, ale také pro stavebnictví, obalový průmysl a strojírenství. Hořčík a jeho slitiny, které automobilům pomáhají snížit celkovou hmotnost i redukovat vibrace, přitom nelze nijak nahradit. V případě výpadku dodávek tak hrozí kolaps ve výrobě.

Hlavní problém je v podstatě obvyklý - 85 % hořčíku se vyrábí v Číně a zrovna ta nyní bojuje s energetickou krizí, které nutí zavírat továrny či omezovat jejich výstup. Hlavní město výroby hořčíku, Jü-lin, přikázal 35 z tamních 50 továren zcela zastavit výrobu a zbytku ji omezit. Hořčíku se teď prostě nevyrábí dost a pokud se situace rychle nezmění, zejména Evropě jednoduše dojde. Není jej totiž možné ani dlouho skladovat - rychle oxiduje a zásobit se jím lze cirka měsíc dopředu. Evropa by tak měla být na suchu už koncem listopadu a s tím i její automobilový průmysl.


 

Truck.