Vzdělávání a informace

Představení projektu Co se stalo Co se chystá Z tisku Praxe a stáže Zahraniční pracovníci

Po dálnicích až 140, vyšší a pevně stanovené tresty a informace o bodech smskou. Stát mění pravidla a tresty pro řidiče

Ministerstvo dopravy chystá zásadní změny v bodovém systému. Podle ministerstva jde o kompletní revizi současného systému trestů za přestupky proti pravidlům silničního provozu včetně revize bodového systému. Ve velké části přestupků dochází ke zpřísnění trestů a zvýšení pokut, současně dává novela zákona více pravomocí policistům vyřešit přestupky na místě.

Místo 7 jen 4 pásma pokut
Nově bude výše pokut namísto stávajících sedmi pásem rozdělena jen do čtyř, přestupky budou rozdělené podle typové závažnosti. Více se bude lišit rozdíl mezi pokutou udělenou na místě a ve správním řízením, řešení pokuty přes úřad bude dražší než dosud. Za prohřešky v nejdražším pásmu (například jízda pod vlivem návykových látek) bude pokuta 25 000 Kč až 75 000 Kč.

Pevné sazby namísto libovůle policisty
S výjimkou nejmírnějších pokut v prvním pásmu nebudou mít už policisté možnost stanovit výši pokuty podle toho, jak se jim zachce. Nově budou sazby za pokuty zcela pevné. Výše ukládané pokuty tedy již nebude na zvážení policisty, čímž bude dosaženo sjednocení přístupu a snížení korupčního rizika. Novinkou je dále navyšování sazeb pokut na dvojnásobek, pokud byla spácháním přestupku způsobena dopravní nehoda. Nejvyšší možná výše pokuty bude omezena na 100 000 Kč. U nejnižších pokut půjde snížit pokutu až na jednu pětinu dolní sazby (ta bude dva tisíce korun). V případě způsobení dopravní nehody, při níž došlo k těžké újmě na zdraví nebo smrti, má dojít k zákazu řízení na 6 až 18 měsíců. Řidiči mají být o stavu bodů lépe informování: za každé odečtení jim má přijít textová zpráva na mobil či e-mail.

Řidičáky na zkoušku
Přísnější bude stát u takzvaných „řidičských průkazů na zkoušku“, tedy u začínajících řidičů. Do dvou let od získání prvního řidičského oprávnění budou mít řidiči možnost spáchat přestupky jen za 6 bodů, poté přijdou o řidičský průkaz. Důvodem je vysoká nehodovost mladších řidičů. Policie získá současně větší možnosti zabavit řidičský průkaz.

Nedodržování vzdálenosti a rychlost na dálnicích
Novela řeší i tradiční nešvar českých řidičů: nedodržování bezpečné vzdálenosti. Novela zákona navrhuje pokutu 2500 až 10 000 Kč za situaci, kdy při rychlosti 80 km/h má řidič menší odstup než třicet metrů. Pro řidiče nákladních vozidel budou pravidla ještě přísnější. Současně umožní zvýšení rychlosti na dálnicích na vybraných úsecích až na 140 kilometrů v hodině.

Ministerstvo dopravy předpokládá platnost nového zákona od srpna příštího roku.

Truck