Vzdělávání a informace

Představení projektu Co se stalo Co se chystá Z tisku Praxe a stáže Zahraniční pracovníci

Premiér Babiš se pustil do kontrol kamionů.

Kamion na dálnici v době, kdy měl dávno stát na parkovišti, čas od času potká každý řidič. Na dodržování zákazů jízdy dohlíží policie, do situace se teď však nyní vložil i premiér Andrej Babiš. Vyzval prvního místopředsedu vlády Jana Hamáčka, aby zajistil posílení kontrol.

Babiš se na Hamáčka obrátil prý na popud několika stížností ze strany veřejnosti. Vyzývá tak Jana Hamáčka, aby se na kontrolování zákazu jízdy kamionů více soustředila policie. Právě pod ministerstvo vnitra totiž policejní sbor spadá. Svým zásahem by prý premiér rád přispěl k bezpečnosti na silnicích a plynulosti provozu.

Podle Hamáčka budou policisté kromě toho, zda kamion nejede v době zákazu, více kontrolovat i dodržování zákazů předjíždění. Premiéra o tom informoval na setkání vlády.
   

ČESMAD kamiony a řidiče brání - kamionů o víkendu jezdí minimum

Podle sdružení dopravců Česmad Bohemia přitom není problém tak závažný, jak ho premiér vnímá. „Nedomnívám se, že vozidel, která porušují zákaz, je nějaké významné množství,“ řekl šéf sdružení Vojtěch Hromíř. "Dostupná data z provozu o prázdninách ukazují, že intenzity jízd kamionů jsou o víkendech velmi nízké,“ uvedl. Kamiony podle něj navíc způsobují jen minimum dopravních nehod.

„Pravdou je, že jsou vždy hodně vidět, ostatní řidiči z nich mají respekt a jejich odstranění z místa nehody je komplikované,“ doplnil. Prospěšnost policejních kontrol však šéf Česmadu nepopírá. „Průběžný dohled policie nad dodržováním všech pravidel je jistě v pořádku,“ zakončil.

Kamiony na silnice celoročně nesmí v neděli od 13 do 22 hodin. V létě se pak zákaz rozšiřuje ještě o pátek od 17 do 21 hodin a sobotu od 7 do 13 hodin. Výjimku ze zákazu mají například vozidla přepravující zvířata či vozy, které se používají při výstavbě infrastruktury.