Vzdělávání a informace

Představení projektu Co se stalo Co se chystá Z tisku Praxe a stáže Zahraniční pracovníci

Přichází elektronická dálniční známka. Kdy se začne prodávat a jak to bude fungovat?

Řidiče osobních automobilů čeká na českých zpoplatněných úsecích dálnic od 1. ledna 2021 změna. Skončí éra lepení papírových dálničních kupónů a nahradí je nová elektronická dálniční známka. Prodej známek začne 1. prosince 2020.

Systém kontroly elektronických dálničních známek počítá vedle mobilní kontroly také se stacionární kontrolou. Ta bude mít podobu kamer na mýtných branách. V provozu bude celkem 32 bran pro kontrolu dálničních známek a supervizi mýtného systému na dálnicích a dalších devět bran bude na silnicích I. Třídy. Kamery budou instalovány během prosince a ledna a budou schopny rozeznat typ vozidla, registrační značku a zemi registrace.

Poctivé placení za užití dálnic bude dále hlídat 58 mobilních sledovacích zařízení policie a celní správy. Tato mobilní zařízení bude možné propojit s kamerami na branách a využívat pro kontrolu záznamů z těchto kamer.

Současnou papírovou i budoucí elektronickou dálniční známku musí mít, při použití zpoplatněného úseku dálnice, silniční motorová vozidla nejméně se čtyřmi koly, jejichž největší povolená hmotnost činí nejvýše 3,5 tuny. Vozidlo ji musí mít ještě před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice. Povinnost mít platnou elektronickou dálniční známku neplatí pro motocykly a ani se nevztahuje na přípojná vozidla.

Truck.