Rakousko chce krátit přídavky na děti žijící jinde v EU

Strany nové rakouské vlády se dohodly na omezení vyplácení přídavků cizincům pracujícím v Rakousku na jejich děti, které žijí v jiných členských zemích EU. Návrh zákona o takzvané indexaci chtějí po výjezdním zasedání vlády, které ve čtvrtek 4.1.2018 začalo ve štýrském zámku Seggau, poslat do připomínkové řízení. Opatření by se tak samozřejmě dotklo také českých řidičů pracujících v zahraničí u rakouských a německých firem.

Lidová strana podobný zákon chtěla připravit už loni, Evropská komise byla ale proti. V roce 2016 do evropského zahraničí putovalo z Rakouska 273 milionů eur určených na 132 000 dětí. V Rakousku pracující Slováci dostali na děti žijící ve vlasti 63 milionů eur, Češi 18 milionů.

Podle návrhu zákona, který má agentura APA k dispozici, by měla indexace přinést Rakousku úspory ve výši zhruba 114 milionů eur. To odpovídá méně než polovině prostředků vydaných v roce 2016 na přídavky na děti občanů zemí Evropské unie a Evropského hospodářského společenství, kteří pracují sice v Rakousku, jejich potomci ale žijí trvale v jejich vlasti. Data za rok 2017 nejsou zatím k dispozici.

Nová rakouská vláda tvořená Rakouskou lidovou stranou (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze a protiimigrační Svobodnou stranou Rakouska (FPÖ) chce v budoucnu výši vyplácených dávek přizpůsobit nákladům na živobytí v jednotlivých členských zemích. Vycházet hodlá z dat unijního statistického úřadu.
Podle představ koaliční vlády by měl parlament zákon přijmout ještě před letními prázdninami. Norma by mohla začít platit na počátku příštího roku. Kromě toho chce Vídeň usilovat o řešení této problematiky na evropské úrovni. Už při předchozím pokusu o indexaci přídavků na děti na počátku loňského roku Evropská komise dala ale najevo, že by ji nepovažovala za slučitelnou s evropským právem.

Nejvíce peněz z přídavků na děti plynulo v předloňském roce do Maďarska: téměř 39 000 dětí rodičů pracujících v Rakousku si tak rozdělilo 80 milionů eur. Na druhém místě bylo v roce 2016 Slovensko, kde na 30 600 dětí dostali rodiče pracující v Rakousku 63 milionů eur. Po Polsku, Rumunsku a Slovinsku následuje v tabulce Česko s 18 miliony eur. Několik milionů eur putovalo také do Chorvatska a Bulharska.
O podobném kroku v současné době uvažuje také Německo

Truck.