Rakousko omezí přídavky na děti cizinců, kteří v zemi pracují.

Opatření se nejvíce dotkne lidí z Rumunska a Slovenska, ale také České republiky. Půjde o cizince, kteří v Rakousku pracují, ale jejich děti v zemi nežijí. Evropská komise už dala najevo, že přezkoumá, zda je tento zákon slučitelný s právem EU.

Dolní komora rakouského parlamentu schválila zákon, který občanům jiných zemí Evropské unie pracujícím v Rakousku omezí přídavky na děti, pokud jejich potomci v této zemi nežijí. Novou legislativní normu kritizovala rakouská opozice, ale i některé země EU, například Slovensko. Též Evropská komise už dala najevo, že přezkoumá, zda je tento zákon slučitelný s právem EU.

Takzvanou indexaci, která se dotkne zejména pracovníků ze zemí, jako jsou Česká republika, Maďarsko, Slovensko, Rumunsko nebo Bulharsko, schválila rakouská vláda letos v květnu.

Od opatření, které má začít platit 1. ledna příštího roku, si vláda slibuje roční úspory 100 milionů eur (asi 2,6 miliardy korun).

Na základě nového zákona mají být občanům unijních zemí a Švýcarska, jejichž děti zůstaly v zemi původu, sníženy přídavky na děti na úroveň obvyklou v jejich zemi. Podle rakouských médií bude nová norma znamenat nižší příspěvky pro lidi ze zemí východní Evropy a naopak vyšší pro osoby ze severských zemí pracující v Rakousku, jejichž děti s nimi v Rakousku nežijí.
 

Opatření by se nyní podle agentury AFP dotklo asi 150 tisíc dětí. Necelou polovinu z nich nyní tvoří občané Rumunska a Slovenska, zejména ženy, které pracují v Rakousku jako pečovatelky.

Takzvanou indexaci kritizoval například slovenský premiér Peter Pellegrini letos v květnu při návštěvě Rakouska s tím, že zákon "nemusí být zcela v souladu s legislativou EU". Rakouský kancléř Sebastian Kurz odmítl, že by nová norma byla diskriminační. "Pokud Slovák pracuje v Rakousku a jeho děti žijí v Rakousku, dostane stejnou výši rodinných přídavků jako kterýkoli jiný Rakušan, Dán nebo Čech," prohlásil v květnu šéf rakouské pravicové vlády.

Mluvčí Evropské komise Christian Wigand ve středu agentuře APA řekl, že komise bere na vědomí schválení zákona a že posléze přezkoumá jeho slučitelnost s právem EU.

Přídavky na děti:

V Česku je dostává rodina, jejíž měsíční příjem je nižší než 2,7násobek životního minima (25 515 Kč v případě rodiny se dvěma předškolními dětmi). Dávka je odstupňována podle věku dítěte. Do 6 let je to 500 Kč, pro děti ve věku 6 až 15 let 610 Kč a 700 Kč pak pro mládež do 26 let.

V Rakousku není výše příplatku závislá na příjmu rodiny. Kritériem je „středobod života“ v Rakousku, tedy ne nutně trvalé bydliště dítěte. Dávka je odstupňována následovně: do 3 let jde o 121,90 eura, od 3 do 10 let 141,50 eura, od 10 do 19 let 165,10 eura. V případě druhého a každého dalšího dítěte se vyplácí bonus ve výši 7 až 52 eur.

V roce 2016 vyplatilo Rakousko celkem 273 milionů eur příjemcům v cizině. Jde o meziroční nárůst o 9,6 procenta.

  

TB