Vzdělávání a informace

Představení projektu Co se stalo Co se chystá Z tisku Praxe a stáže Zahraniční pracovníci

Řidiči by se měli mít na pozoru před nabídkami vysokých mezd v zahraničí

Již druhý český řidič byl ve Francii odsouzen za údajné pašování migrantů. Dle svých slov reagoval na podvodný inzerát ze zahraničí slibující během léta velmi vysoký výdělek.

Europoslanec Tomáš Zdechovský varoval v souvislosti s již druhým českým řidičem odsouzeným ve Francii za údajné pašování migrantů před podvodnými inzeráty slibujícími během léta dobrý přivýdělek.

Druhý řidič odsouzený ve Francii za údajné pašování migrantů pochází z Karlovarska a jmenuje se Luděk Vaculík. Podle svých slov reagoval s dalšími šesti českými občany na inzerát na webu bazos.cz, kde nabízeli letní brigádu řidičům s oprávněním nad 7,5 tuny. Mělo se jednat o převoz nábytku z Belgie do Londýna. Peníze měl řidič dostat po dokončení jízdy.

Inzerát sliboval za jednu otočku 1100 EUR. Podle informací europoslance si řidič vyzvedl auto v Londýně a odjel s ním do Belgie. Tam byl odvezen na hotel s tím, že si má odpočinout. Ve dvě hodiny ráno byl přivezen zpět k automobilu s tím, že dnešní nakládka se nestihne, ale v Londýně na něj čeká jiný náklad.Po prohlídce automobilu řidič nezjistil nic neobvyklého. V nákladovém prostoru bylo jen několik palet.

Český řidič prošel třemi francouzskými kontrolami, kterým se dobrovolně podrobil. Ani při jedné nebyla zjištěna v nákladovém prostoru jakákoliv cizí osoba. Přítomnost migrantů odhalil až při průjezdu na britskou stranu speciálně cvičený pes, který v návěsu objevil skrytou přepážku a za ní 20 Albánců, kteří shodně tvrdili, že řidič musel o všem vědět, což byl podstatný rozdíl od případu Jiřího Sagana. U něho běženci z Íránu potvrzovali vytipování spícího řidiče pašeráky, kteří je pak v chladicím návěsu opětovně zamkli, aby Jiří Sagan dál nic netušil a maximálně se ztížilo odhalení.

„Soud odsoudil pana Vaculíka na dva roky s tím, že se řidič odmítl odvolat. Budu proto usilovat o převoz do České republiky,“ uvedl Tomáš Zdechovský a dodal, že řidič je umístěn ve stejné věznici jako Jiří Sagan.

Případem se zabývá česká policie ve spolupráci s Europolem

Europoslanec Tomáš Zdechovský české občany varuje, že podobné podvodné inzeráty, které slibují během léta dobrý přivýdělek, se objevily v řadě evropských zemí – například na Slovensku, v Polsku nebo Maďarsku. „Pravděpodobně jde o činnost organizované skupiny původem z Balkánu, která dlouhodobě působí na území Francie a Belgie. Maximální obezřetnost od všech řidičů je proto skutečně na místě,“ varoval Tomáš Zdechovský.
 

Truck.