V Česku začala první průmyslová výroba zeleného vodíku.

Plyn vyrobený pomocí velké fotovoltaické elektrárny za podpory větrné energie v zařízení skupiny Solar Global se uplatní při dlouhodobé akumulaci elektřiny z čistých zdrojů a poputuje i ke spotřebitelům z průmyslu nebo sektoru čisté dopravy.

Celou jednu stranu budovy pokrývají solární panely, další jsou umístěné na střeše. Energie, kterou vyrobí, poslouží k historicky prvnímu projektu průmyslové výroby takzvaného zeleného vodíku v České republice. Firma Solar Global v Napajedlech spustila první průmyslově využitelný elektrolyzér, který dokáže s pomocí fotovoltaické elektrárny a za podpory větrné energie vyrobit toto nové palivo budoucnosti.

Podobný projekt v Česku zatím první, ale další jsou již v přípravě. Jde například o projekt v Ústí nad Labem, kdy celá flotila veřejné dopravy, tedy autobusy městské hromadné dopravy, by měly přejít na vodíkovou technologii.
Elektrolyzér o výkonu 230 kW má životnost 50 000 hodin provozu a může potenciálně vyrobit 29 900 kilogramů vodíku ročně. Takto získané palivo bude firma akumulovat a dál prodávat. Využití najde třeba v lodní nebo kamionové dopravě nebo také v chemickém průmyslu. Firma chce ale do dvou let otevřít také plnicí stanici. Pak bude mít zelený vodík z Napajedel smysl i pro okolní města a jejich dopravu.

Truck.