V Polsku rekordně padají ceny benzínu a nafty, může za to opatření vlády.

V Polsku v posledních dnech výrazně klesají ceny benzínu a nafty. Může za to opatření tamní vlády, která snížila daň z pohonných hmot na minimální úroveň povolenou v Evropské unii. Řidiči už teď natankují za hranicemi minimálně o čtyři koruny levněji.

V Polsku se blíží inflace k osmi procentům a tamní vláda se snaží růst cen mírnit snižováním spotřební daně na pohonné hmoty. Od pondělí je na nejnižší úrovni, jakou Evropská unie povoluje.

Podle odhadů budou ceny na polských čerpacích stanicích dál klesat – snížená daň se totiž projeví se zpožděním. Výraznější dopady na inflaci v Polsku ale ekonomové nepředpokládají. Jedná se tak o politické rozhodnutí, které směřuje spíše na domácí voliče. Bezpochyby to ale bude mít například dopad na větší konkurenceschopnost polských autodopravců.

Cena pomalu klesá i v Česku

Exodu českých řidičů do Polska podle něj nezabrání ani zlevňování pohonných hmot u domácích pump, které bude zapříčiněno klesající cenou ropy. Barel této komodity stál ještě před třemi týdny 85 dolarů, nyní je za 63 dolarů. Již v současné době cena pohonných hmot u nás pomalu klesá. Pokud se bude barel ropy nadále pohybovat kolem 70 dolarů, mohly by ceny v prosinci či ledu klesnout o dvě až tři koruny.

Truck.