Vzdělávání a informace

Představení projektu Co se stalo Co se chystá Z tisku Praxe a stáže Zahraniční pracovníci

Vláda plánuje snížit daň z příjmů. O kolik byste si polepšili?

Vláda chystá plán výraznějšího snížení daní. V současné době se odvádí daň 15 procent ze superhrubé mzdy (hrubé mzdy navýšené o odvody zaměstnavatele na zdravotní a sociální pojištění). Efektivní zdanění je tak zhruba 20,1 procenta. Vláda nyní navrhuje daň příjmu snížit na 15 procent z hrubé mzdy.

Podle vyjádření premiéra se vláda chystá zrušit superhrubou mzdu. „Zrušíme superhrubou mzdu, to určitě všichni uvidíte na výplatách. Myslím, že je potřeba snížit daňové zatížení zaměstnanců. Bylo by dobré se vrátit na těch 15 procent, co slibovala ODS a potom nesplnila. Bylo by to významné pro lidi, viděli by, že nemají důvod se bát budoucnosti,“ řekl ve svém videu na Facebooku Andrej Babiš.

Ekonomové s tímto krokem souhlasí

Podle ekonomů se jedná o rozumný návrh, protože  vysoké zdanění práce je jedním z největších problémů tuzemského daňového systému. Snižování daní v recesi je správným krokem. Návrh každému zaměstnanci v průměru přilepší o 21 tisíc korun ročně, což je významná suma, která se projeví ve spotřebě domácností.


Dopad na rozpočet by nemusel být velký

Díky zvýšené spotřebě obyvatel stát z těchto utracených peněz dostane zpět DPH a další daně, takže dopad na rozpočet nemusí být tak velký Koalice chce návrh předložit tak, aby mohl začít platit už od začátku příštího roku. Superhrubou mzdu zavedla v rámci daňové reformy v roce 2008 vláda Mirka Topolánka (ODS).

O kolik byste si při schválení návrhu měsíčně polepšili:

Truck.