Výchova nových řidičů na dobré cestě

Informace o tom, jaký je současný stav projektu výchovy a vzdělávání budoucích profesionálních řidičů a kdy budou moci firmy získat první absolventy připravovaných oborů přinášíme po rozhovoru s Tomášem Bicerou, ředitelem společnosti INSTITUT SILNIČNÍ DOPRAVY ČESMAD Bohemia s.r.o.

Neexistence vlastního učebního oboru, ztráta armády jakožto značného zdroje připravených řidičů, složitý a drahý přístup zájemců k tomuto oboru. Na tomto místě bychom mohli vyjmenovat desítky dalších důvodů proč na trhu chybí stovky a tisíce potřebných řidičů kamionů a autobusů. Namísto opakování těchto již mnohokráte zmíněných potíží je ovšem důležitější začít tuto situaci nějakým způsobem, nejlépe systémově, řešit. Institut silniční dopravy ČESMAD Bohemia nevidí toto systémové řešení ani v podpoře více méně nahodilých rekvalifikací či vládou nepodporovaném zaměstnávání zahraničních řidičů. Řešení dlouhodobé a jediné spočívá v systému výchovy a vzdělávání vlastních tuzemských řidičů a ve spolupráci firem se školami. 

Poté, co Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy zamítlo veškeré požadavky na otevření samostatného učebního oboru vznikl pod vedením Institutu silniční dopravy ČESMAD Bohemia, Sdružení ČESMAD BOHEMIA, Svazu průmyslu a dopravy a dalších významných partnerů projekt Regionálních sektorových dohod, který si vzal za úkol tuto situaci řešit. Projekt, který počítal s prohloubením spolupráce mezi firmami, školami a zainteresovanými partnery a předpokládal vytvoření vzdělávacího programu, který by do budoucna generoval nové a připravené řidiče přilákal již od počátku pozornost mnoha dopravních firem, které se staly jeho významnými partnery. Přestože jednotlivá vyjednávání a přípravy zabraly nakonec více času, než-li autoři projektu zprvu předpokládali, daly se věci do pohybu a přípravnou fázi vystřídala fáze realizační.

V současné době je Regionální sektorová dohoda podepsána  a připravena ve dvou krajích, a to kraji Středočeském a kraji Ústeckém a probíhají nábory zájemců o příslušný obor, který by se měl otevřít v září letošního roku.

V Ústeckém kraji byly členy realizačního týmu a zástupci Krajského úřadu vybrány dvě školy, které splňovaly podmínky pro realizaci vzdělávacího programu zaměřeného na výchovu nových řidičů. Tyto školy získaly finanční podporu od zřizovatele, kterým je Krajský úřad Ústeckého kraje a vytvořily koncept zkráceného jednoročního studia. Během tohoto studia získají žáci nejen řidičský průkaz příslušné skupiny a průkaz profesní způsobilosti řidiče, ale také další teoretické znalosti, které se týkají jejich budoucí vykonávané práce profesionálního řidiče. Výhodou této formy studia je začlenění vstupního školení vedoucího k získání profesního průkazu v rozšířeném rozsahu, které umožňuje  řízení nákladních automobilů již od věku 18 let. Je ovšem nutné říci, že absolventům tohoto studia bude v době jeho ukončení již 20-21 let. Žáci se budou připravovat pro konkrétní firmu, u které budou v průběhu studia vykonávat povinnou praxi. Firma tak získá možnost možného budoucího pracovníka poznat a připravit si jej dle svých požadavků a žák se snáze sžije s vnitropodnikovým prostředím. Studium je otevřeno i pro ostatní  zájemce, kteří nejsou čerstvými absolventy, ale mají o profesi řidiče zájem. Jediným omezením je zde maximální věk žáků, a to 26 let.

Obdobný postup byl zvolen také v kraji Středočeském, kde v současné době probíhá konečná fáze jednání ze zástupci Krajského úřadu ohledně financování tohoto vzdělávacího programu. Ve Středočeském kraji dokončily přípravy k otevření tohoto vzdělávacího programu zatím dvě školy.

Zástupci škol očekávají, na základě vlastních zkušeností s obdobnými projekty, že se na každé škole přihlásí do tohoto studia kolem patnácti až dvaceti uchazečů.

V případě Vašeho zájmu o více informací o tomto projektu či spolupráci ve Vašem kraji nás neváhejte kontaktovat. Email: tomasb@cesmad.com

Tr